Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRMENÍ pro štěně

z http://vombat.cz/


Na odlišné krmení přivykejte štěně postupně, vyhnete se tak hrozícím zažívacím potížím (průjmy, resp. střevní katary).

- tvaroh míchaný se žloutkem (bílek do věku 3/4 roku nepodávejte - vyvazuje vápník), jogurtem (podporuje rozvoj střevní mikroflóry), slazený medem (pomáhá srážet mléko v žaludku a obsahuje lehčeji stravitelné cukry), míchaný s piškoty. Na zředění bylo použito kozí mléko, vzhledem k jeho obtížné dostupnosti Vám doporučujeme použít zahuštěné mléko Tatra - poměr tuků a minerálních látek je zde ve výhodnějším poměru nežli v mléce určeném k přímému konzumu

- hovězí a telecí svalovina (vepřová - i libové maso - hůře stravitelná pro vysoký obsah tuku mezi svalovými vlákny), vařená i syrová (syrová musí být nejméně 3 týdny přemražená vzhledem k nebezpečí kontaminace střevními parazity), částečně vnitřnosti (játra, plíce, vemínko, žlázy - nepodávejte syrové, jsou silně projímavé) v kombinaci s přílohou - rýže, těstoviny, chléb, polévkové noky, zkuste spařené ovesné vločky (pozor, jsou projímavé). Přidejte dušenou či jemně nastrouhanou zeleninu - mrkev, petržel, ale i kopřivy. Poměr masa : přílohám : zelenině - 2 : 1 : 1

- olejovky s chlebem, syrové filé

- nakrájený tužší sýr (i tavený)

- sušené dršťky, uši, šlachy (prodávají obchody s chovatelským zbožím - posilují žvýkací svaly, prokrvují dásně) a v neposlední řadě pejska na chvíli zabaví, budete-li potřebovat

VITAMÍNY A MINERÁLNÍ LÁTKY - RTW patří mezi plemena s rychlým nárůstem svalové a kostní tkáně. Pokud zejména v prvním roce života zanedbáte dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů, riskujete opožděný růst pejska a neodstranitelné vady, zejména ve vývoji končetin a jejich kloubů, v držení páteře, vývoji zubů, atd. Štěně může být více náchylné k nemocem, zlomeninám.

- 4 tablety PANGAMINU (lékárna)

- lžička ROBORANU H pro psy (můžete střídat se lžičkou KONVIT-Neo, 1/4 lžičky PLASTIN, resp. VITAPLASTIN)

- 1/2 tablety CELASKONU (podporuje vstřebávání vápníku a imunitu pejska). Podávejte nepravidelně, abyste nevytvořili trvalou hladinu vitamínu C v těle, které si tento vitamín v důsledku trvalého podávání přestane tvořit.

Samotný vápník přidávat nestačí, pes jej využije pouze v kombinaci s fosforem (Ca : P - 3 : 1- tento poměr je v současnosti doporučován i jako prevence torze žaludku). V současné době se k nám dováží řada zahraničních přípravků, o jejich nejvhodnějším použití se poraďte se svým veterinárním lékařem. Nevyužité min. látky a vitamíny odcházejí z těla močí, vyjma vitamínu D, který při předávkování může způsobit vyplavování vápníku z kostí. Přírodním zdrojem vápníku a fosforu je kostní a rybí moučka - obchody s chovatelským zbožím, někdy drogerie - kterou lze přidávat v neomezeném množství, jen pozor na zácpy. Pokud budete chtít vylepšit pigmentaci či barvu oka, vyzkoušejte Karoten (doporučuji lékárenský výrobek určený k lidskému konzumu), při poruchách osrstění lze doporučit přípravky obsahující Biotin H. 2x týdně přidejte do hotového krmiva lžičku rostlinného oleje (vylepšuje kvalitu srsti), 1x týdně potravu mírně přisolte (tvorba žaludečních kyselin v žaludku), pamatujte, že větší množství soli může být pro psa smrtelné!!

Ani ve snaze dát pejskovi to "nej" nikdy nedopusťte, aby štěně konzumovalo pouze bílkoviny (samotné maso, sýry, vejce, tvaroh, vylepšené granule masem...) - neúměrně zatěžujete nevyvinutá játra a riskujete jejich poškození, zároveň neúměrně ke kostře narůstá svalová hmota. Stejně tak se nesnažte zahltit pejska vitaminovými a minerálními přípravky ve snaze mít obrovského psa. Oba extrémy vedou k poruchám růstu, předčasnému vápenatění kostry, nefyziologickému vývoji kloubů, apod. Vždy mějte na paměti, že pestrá vyvážená strava poskytne štěněti velmi mnoho sama o sobě!

Suchá krmiva - štěňata jsou zvyklá na krmivo značky Royal Canin, z vyzkoušených můžeme doporučit ještě K9, Shur-Gain, Eagle, Bosch V3, Acana. Granule nechte rozmočit např. v teplém vývaru, nepodávejte suché - po napití je žaludek neúměrně zatížen - nebezpečí torze (přetočení) žaludku. Vyvarujte se neustálého krmení granulemi alespoň v prvním roce věku zvířete. Jednostranná, lehce stravitelná potrava téměř nezatěžuje žaludek a tudíž nedochází k jeho plnému vývoji, osvalení a z toho plynoucí upevnění v břišní dutině. Zvířata krmená výhradně granulemi mívají častěji zažívací potíže a vysoký nárůst úmrtí psů v důsledku torze žaludku v posledních letech pro výhradní krmení granulemi také nesvědčí. Vyhněte se podezřele levným krmivům, krmivům obsahujícím pro psa téměř nevyužitelnou sóju. Proti tomuto krmení hovoří i potvrzené přidávání utracených psů a koček, jejichž těla obsahují chemikálii určenou k utrácení i po zpracování do krmiv !!!!!

Konzervy používejte výjimečně, pouze jako doplňkové krmivo či o dovolené. Procentuální zastoupení živin hovoří ve zcela jasný prospěch vody (někdy až 80%) a jejich výživová hodnota klesá i se způsobem zpracování a dobou skladování. Pokud budete cestovat a máte místo, doporučuji maso uvařit, jemně nakrájet a smíchat se zeleninou, naplnit ze 3/4 do zavařovacích sklenic a zavařit. Přidáte pouze přílohy.

Štěně by mělo mít neustálý přísun k pitné vodě a na hraní např. telecí kloub nebo výrobky z bůvolí kůže. Zpočátku krmte štěně 4x denně, pokud možno pravidelně. V 1/2 roce by se měla denní krmná dávka sestávat ze 3 porcí, dospělý pes žere 1x denně, nejlépe večer. Po každém krmení dodržujte alespoň 1 1/2 hodiny klid - ve štěněčím věku hrozí při namáhání páteře plně zatíženým žaludkem a z toho plynoucí vady v držení těla, v dospělosti může prudký pohyb s naplněným žaludkem způsobit torzi. RTW by ve štěněcím věku v žádném případě nemělo být příliš štíhlé, avšak překrmené štěně klade nepřirozenou zátěž na nedovyvinuté klouby a může tak dojít k deformacím či úrazům. Ze stejného důvodu vynechte doma i na cvičišti jakékoliv přeskokové překážky - po dopadu nese celou tíhu těla měkký nedovyvinutý loketní kloub a rameno!! Dejte též pozor na jakýkoliv možný pád a ve výškách vždy štěně jistěte. Ze stejného důvodu se snažte svého RTW nosit do i ze schodů, pokud budete moci.